Małgorzata Paprocka o decyzji Andrzeja Dudy w sprawie ułaskawienia: “najkrótsza możliwa droga” Nieprawda

małgorzata paprocka sekretarz stanu

Minister Paprocka pytana była w niedzielę w Radiu ZET, czemu prezydent – mając możliwość zastosowania wobec skazanych prawomocnie w grudniu ub. Roku polityków PiS aktu łaski, wynikającego wprost z art. 139 konstytucji – nie skorzystał z tego. W ocenie Paprockiej tego rodzaju wątpliwości to “szukanie kruczków przez pana prokuratora generalnego”. Podkreśliła, że gdyby prezydent miał dzisiaj możliwość zarządzenia przerwy w odbywaniu kary przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, to “bez wątpienia by to zrobił”. Może to zrobić dzisiaj tylko prokurator generalny, i on ponosi pełną odpowiedzialność za to, co się w tej sprawie na tym etapie dzieje – powiedziała. Minister została też zapytana, czy jeżeli minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar zdecydowałby dziś o wyjściu Kamińskiego i Wąsika na wolność, to czy prezydent nie odwoła się do swojego ułaskawienia z 2015 r.

Intel, Ford, Beko, Maersk. Polska traci inwestycje “przez nieudolność rządu”? Wyjaśniamy

Inna kwestia, to ocena konkretnej sprawy i Daily Fibonacciego Pivot Strategy intraday Forex strategii handlowej zasadności aktu łaski – mówi. Jestem głęboko przekonana, że w momencie, w którym zostałby wydany akt na podstawie artykułu 139 konstytucji bez przeprowadzenia tej formy, którą wybrał prezydent, uważam, że ten akt nie byłby respektowany. Doktor Witold Zontek obala również tezę, że wybrana przez prezydenta procedura ułaskawieniowa to “najkrótsza metoda, którą dzisiaj można zastosować”. – Oczywiście, że to nie jest najkrótsza możliwa droga, bo taką byłoby po prostu wydanie dzisiaj przez prezydenta postanowienia o ułaskawieniu. Prezydent zdecydował jednak, że chce się zapoznać z aktami, które musi mu przesłać prokurator generalny, a to przecież musi trwać. Nie byłoby żadnych powodów do nierespektowania aktu łaski wydanego przez prezydenta w trybie art. 139 konstytucji teraz, po prawomocnym wyroku sądu, przede wszystkim dlatego, że prezydent nie jest związany procedurą ustawową.

Małgorzata Paprocka szefową Kancelarii Prezydenta

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm – z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już “strasznym dniem dla zdrowia publicznego”. Jak podkreśliła, dzisiaj żaden polityk Europejski Bank do publikowania danych na temat transakcji walutowych nie zgodzi się z postulatem, że należy ograniczyć spotkania z wyborcami.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta o zamachu na premiera Słowacji

Nagranie jest prawdziwe, lecz jego opis już nie. Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii – twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce.

małgorzata paprocka sekretarz stanu

Nawet jednak, gdyby przyjąć tezę odwrotną, to i tak tego typu naruszenie przepisów proceduralnych nie wpływałoby moim zdaniem na samą skuteczność aktu łaski. Witold Zontek tłumaczy, że procedura ułaskawieniowa, którą wybrał prezydent, “to absolutnie nie jest żadna osobna procedura, która zastępuje tę procedurę z art. 139 konstytucji albo się z nią wyklucza” – może ją jedynie poprzedzić i spełnić tym samym funkcję pomocniczą. Twierdzenie o tym, że prezydent nie może skorzystać z aktu łaski po prawomocnym wyroku, bo jest przewidziana procedura w Kodeksie postępowania karnego, to nieprawda. Prezydent może ułaskawić prawomocnie skazanego w każdej chwili. Prezydent zawsze stosuje prawo łaski na podstawie konstytucji, bo to z konstytucji wynika to jego uprawnienie.

Jak wyjaśnialiśmy w Konkret24, wszczęcie postępowania ułaskawieniowego w trybie prezydenckim – opisane w Kodeksie postępowania karnego (kpk) – nie jest tym samym, co ułaskawienie w oparciu o Konstytucję RP. Tylko ten drugi tryb spowodowałby, że Kamiński i Wąsik od razu wyszliby z więzienia. Prezydent był więc krytykowany za wybór procedury, która wymaga, że prokurator generalny musi przesłać głowie państwa akta sprawy, co wydłuża cały proces.

  1. W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy.
  2. Jak podkreśliła, dzisiaj żaden polityk nie zgodzi się z postulatem, że należy ograniczyć spotkania z wyborcami.
  3. 10 stycznia 2024 roku obaj politycy trafili do więzienia, a już dzień później prezydent Duda ogłosił, że wszczyna postępowanie ułaskawieniowe.

Grażyna Ignaczak-Bandych z Kancelarią Prezydenta była związana od początku pierwszej kadencji Andrzeja Dudy – od 7 sierpnia 2015 r. Pełniła funkcję dyrektor generalnej, zaś od 8 października 2020 r. Z kolei Małgorzata Paprocka w Kancelarii Prezydenta pracuje od 2009 r. W latach 2010–2016 pełniła funkcję zastępczyni dyrektora, a w latach 2016–2020 dyrektor Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP. Jej zdaniem nie dojdzie jednak do przedterminowych wyborów.

Kontakt z obywatelami, wsłuchiwanie się w ich głos jest absolutnie elementem koniecznym rządzenia państwem, nie mówiąc już o tym, że płynnie przechodzimy z jednej kampanii w drugą. Za nami wybory parlamentarne, samorządowe, zostało kilka tygodni Co mówi głowa i ramiona w handlu do eurowyborów, a w przyszłym roku bardzo ważne wybory prezydenckie – przypomniała Małgorzata Paprocka. Grażyna Ignaczak-Bandych była związana z Kancelarią Prezydenta RP od 2015 roku, czyli od początku pierwszej kadencji Andrzeja Dudy. Pełniła funkcję dyrektorki generalnej, a od 8 października 2020 roku była szefową KPRP. Marcin Mastalerek skomentował doniesienia o rzekomym konflikcie z Grażyną Ignaczak-Bandych w Polsat News.